sierpień26

Agnieszka Chylińska

dodano: 26 sierpnia 2009 przez kotek115


Agnieszka Chylińska (ur. 23 maja 1976 w Gdańsku) – polska wokalistka rockowa i felietonistka.

Już w szkole średniej Agnieszka Chylińska zaczęła odnosić pewne sukcesy muzyczne. 19 marca 1994 r. zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim[potrzebne źródło]. Udział w tym konkursie okazał się ważny, dzięki niemu poznała swój pierwszy zespół – Second Face. Po wielu koncertach i prestiżowych wyróżnieniach pojawiły się pierwsze poważniejsze propozycje. Zbigniew Kraszewski zaproponował jej śpiewanie w TSA Evolution, na co się nie zgodziła. Po roku przyjęła jego zaproszenie do rozmów nt. śpiewania w zespole Skawalker, solowym projekcie Grzegorza Skawińskiego. Nazwę zespołu przemianowano na O.N.A., a w 1995 r. nagrali debiutancką płytę Modlishka. Wokalistka była wiele razy nagradzana i nominowana do najróżniejszych nagród jako najlepsza wokalistka i autorka tekstów. Były to Fryderyki, PlayBoxy, konkursy organizowane przez pisma muzyczne. W styczniu 2002 r. Agnieszka Chylińska została nagrodzona Paszportem Polityki za drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie. W 2003 r. zespół O.N.A. rozwiązał się z powodu "rozbieżności artystycznych". Wówczas Agnieszka Chylińska założyła własny zespół, sygnowany własnym nazwiskiem – Chylińska. 19 marca 2004 grupa wydała swoja pierwszą płytę pt. Winna. Płyta sprzedana w ilości 33 tys. egzemplarzy. 10 września 2007 w warszawskim Teatrze Roma został nagrany koncert MTV Unplugged zespołu Hey, gdzie Agnieszka wraz z Kasią Nosowską wykonała piosenkę PJ Harvey Angelene.

W chwili obecnej jest jurorem w programie TVN Mam talent! i pracuje nad nowym albumem z duetem producenckim PLAN B - (Bartek Królik i Marek Piotrowski).

14 marca na antenie TVN został wyemitowany odcinek serialu Niania w którym Agnieszka wcieliła się w postać przyjaciółki z liceum Frani Maj.

 

Dyskografia

 

Zespół O.N.A. 

 

Zespół Chylińska Filmografia

 

Dubbing Książki i biografie
  • Chylińska o sobie samej – autobiografia artystki
  • Ona, Oni, O.N.A. – historia zespołu O.N.A.
 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
patrycja0303 17 czerwca 2010 patrycja0303 napisała:

Wolałam Chylińską w rockowej wersji ;))