sierpień31

Manu Chao

dodano: 31 sierpnia 2009 przez kotek115


Manu Chao, (ur. 21 czerwca 1961 w Paryżu jako José-Manuel Thomas Arthur Chao), to kompozytor i wykonawca muzyki folk sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej.

Rodzice Manu Chao, z pochodzenia Hiszpanie z Galicji, uciekając przed reżimem Franco wyemigrowali do Paryża. Przyszły artysta wychowywał się na przedmieściach Paryża. Jak sam stwierdził w wieku młodzieńczym miał dwie życiowe drogi do wyboru, albo zostać dilerem, albo piłkarzem. Traf chciał ze zamiast kopnąć piłkę na boisku wziął do ręki gitarę. Wczesne lata 80. to granie na podwórkach i w knajpach. Zafascynowany muzyką Chucka Berry'ego gra rock'n'roll, tyle że wplata hiszpańskie i francuskie teksty piosenek. Połowa lat 80. to życie w bohemie Paryża, granie w wielu różnych składach. Pierwsze doświadczenia z branżą muzyczną zdobywał wraz z bratem i kuzynem – pierwszy zespół Hot Pants i płyta "Loco Mosquito" oraz Los Carayos (kolektyw undergroundowych zespołów). Olbrzymi sukces osiągnął z grupą Mano Negra grającą nieprzerwanie od 1987 do 1994 r. W 1998 r. rozpoczął karierę solową wydając album Clandestino. Płyta z piosenkami śpiewanymi po francusku, hiszpańsku, arabsku, portugalsku i angielsku. Choć jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów na świecie, nie jest dobrze znany w anglosaskim kręgu kulturowym. Jak sam o sobie mówi, nie ma jednego miejsca, w którym mieszka, i pomimo że ostatnio najwięcej czasu spędza w Brazylii, jego ulubionym miejscem jest Barcelona.

Manu Chao współpracuje z wieloma artystami, nagrywa z nimi wspólnie piosenki, produkuje płyty (m.in. płytę Amadou & Mariam Dimanche à Bamako w 2004 r.).

Manu Chao jest muzykiem związanym ze światową lewicą, a w szczególności z Zapatystowską Armią Wyzwolenia Narodowego. Symbol ruchu, czerwona pięcioramienna gwiazda na czarnym tle, pojawia się na okładkach wielu jego albumów.

15 lipca 2008 roku Manu Chao wystąpił we Wrocławiu.

Dyskografia

Albumy 

DVD 

Single 
  • Je ne T'aimes plus, 1998
  • Bongo Bong, 1999
  • Clandestino, 2000
  • Me gustas tu, maj 2001
  • Merry Blues, listopad, 2001
  • Mr. Bobby, lipiec 2002
  • Petite blonde du Boulevard Brune, 2004
  • Rainin' in Paradize, 2007
  • La Vida Tombola, 2008

 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
depecha 8 września 2009 depecha napisała:

uwialbiam manu chao ;) prawie codziennie slucham ;)

clandestino!!!